Як почати працювати на фрілансі: перші кроки для старту

Як почати працювати на фрілансі: перші кроки для старту

Фріланс — це індивідуальна робота на самого себе. Тобто вам не потрібна команда, не потрібна зареєстрована компанія, тільки ви і ваші навички.

Фріланс площадки, або фріланс біржи — це платформи на яких фрілансер може знаходити собі клієнтів.

Особливості роботи на фрілансі

Принцип роботи будь якої фріланс площадки наступний:

  1. Ви реєструєтесь як виконавець (фрілансер);
  2. Заповнюєте свій профіль, досвід, кейси;
  3. Починаєте шукати вже опубліковані проекти, на які потрібна людина з певними навичками, або досвідом;
  4. Приєднуєтесь до цього проекту і пишете свою пропозицію що до співпраці, оплати, плану робіт;
  5. Якщо ваша пропозиція була найкраща для замовника, або просто цікава йому, він з вами зв’язується і обирає вас як виконавця на цей проект;
  6. Після виконання роботи по проекту ви отримуєте свою грошову винагороду. Замовник буде мати можливість залишити відгук про роботу з вами і ви так само зможете залишити відгук про замовника.

Робота на фрілансі має ряд своїх особливостей. Ви вільні обирати собі робочий графік, з ким хочете або не хочете працювати. Але не варто думати, що тут можна працювати по декілька годин на день і заробляти неймовірні гроші. Картинка, яку інколи малюють що до фрілансу не відповідає дійсності. Для будь якої роботи необхідно приділяти час і зусилля.

За послугами на фріланс зазвичай йдуть підприємці, малий бізнес, рідше середній бізнес. Здебільшого замовники йдуть туди для того, щоб найняти більш менш дешеву робочу силу. Або для того, щоб вирішити якусь невелику задачу, для якої немає сенсу наймати велику компанію.

Від цього є і певні мінуси, а саме низький чек на послуги. Також велика конкуренція на деякі послуги, особливо що стосується реклами, дизайну і копірайтингу.

Фріланс площадки: з чого почати

Український фріланс

В Україні є 5 фріланс площадок. Одноосібними лідерами серед них є Kabanchik і Freelancehunt. Нижче наведена статистика по місячному відвідуванню кожної з площадок. У кабанчика 1,3 млн відвідувань на місяць. У фрілансхант майже 1 млн., всі інші значно програють в цьому компоненті.

Але що стосується Kabanchik.ua варто розуміти, що це фріланс мультикатегорійний, тобто там можна знайти послуги як з маркетингу, так і по сантехніці. Усі інші більш орієнтовані на онлайн послуги. І серед цієї онлайн спрямованності лідером є Freelancehunt.com.

З особливостей Freelancehunt:

  • Стягують комісію 9% з послуги

З особливостей Kabanchik:

  • Не орієнтований виключно під онлайн послуги, більше під офлайн

З особливостей Weblancer:

  • При реєстрації у вас буде 5 безкоштовних заявок, додаткові можна отримати заповнивши профіль.
  • Для отримання додаткових заявок, потрібно буде зробити передплату на три місяці, або купляти універсальні заявки.
  • Комісія сервіса з послуги – 5%.

З особливостей Freelance.ua:

  • Комісія сервісу становить 7,5%, і її сплачує замовник.
  • Для того, щоб робити необмежену кількість заявок, необхідно заплатити 195 гривень на місяць або 990 гривень на рік.

Для старту я б рекомендував починати з Freelancehunt.com

Окремо хотів би вказати також і платформу JustWork, це не класичний фріланс, це маркетплейс маркетологів зі своїми особливосттями. Про нього писав в окремій статті.

Західний фріланс

Далі розглянемо західні біржі. Вони сильно контрастують з нашими, бо там інші чеки (вищі), але тут вже необхідно знати англійську мову, щоб мати можливість вести як мінімум переписку з замовником.

Upwork – фріланс-біржа з США. На ній зареєстровано понад 10 мільйонів фрілансерів. Тут можна знайти послуги будь-якої онлайн направленності. Але тут і дуже велика конкуренція.

Fiverr – це міжнародна фріланс-біржа, яка була заснована в 2010 році в Ізраїлі. На ній зареєстровано понад 5 мільйонів фрілансерів з усього світу.

На Fiverr фрілансери можуть створювати гіги, які представляють їхні послуги. Гіги можуть містити інформацію про ціну, час виконання та опис послуг. Здебільшого Fiverr підійде для маленьких робіт з невеликим чеком.

Toptal.com – на цій біржі віддалену роботу можуть знайти розробники і UI/UX дизайнери. Біржа дуже ретельно відбирає фрілансерів, просто так зареєструватися на ній не вийде.

Freelancer.com – ще одна глобальна біржа, найбільша за кількістю фрілансерів. Але тут зі старту потрібно буде заплатити за її використання.

Це не вичерпний списо бірж, їх більше, але тут представлені основні з них.

Що важливо для старту роботи на фрілансі

В першу чергу вам потрібно мати якісь навички на які є попит на фріланс біржах. Загально всі вони більш менш схожі між собою по категоріям послуг. Але є ті, що більше підходять для дизайнерів, а є ті, що більше спрямовані на розробників і т.д.

Чи є сенс починати без навичок, з повного нуля? Ні! По перше, ви наврядче знайдете собі клієнта, якщо не маєте якогось досвіду і вмінь. По друге, якщо ви і знайдете клієнта, то як ви надасте йому послугу якщо нічого не вмієте? Тому спершу необхідно оволодіти певною спеціальністтю, а потім йти продавати свої послуги. Це може бути будь яка діджитал спеціалізація, маркетинг, дизайн, розробка, або щось інше.

Як продавати свої послуги на фрілансі

В цьому розділі я наведу приклади найбільш важливих речей на які варто звернути увагу, щоб ви мали більше шансів отримати клієнта на будь якій біржі. Дані були взяті від сервісу Freelancehunt.com

Замовники звертають увагу у ставці фрилансера на:

  • Наявність релевантних робіт — 68,18%.
  • Ціна та термін виконання — 60,61%
  • Рейтинг фрилансера — 47,98%.
  • Текст ставки — 41,41%

Окрім ставки замовники звертають увагу на:

  • Портфоліо — 43,94%
  • Відгуки — 36,36%

З яких причин замовник може відхилити ставки фрилансерів? 

  • Нерелевантний досвід — 20,1%.
  • У фрилансера є погані відгуки — 18,56%.
  • Не подобається портфоліо — 18,56%.
  • Не підходить вартість роботи — 17,01%.
  • Не подобається ставка — 12,89%.

Чи є важливим у ставці наперед розкривати стратегію виконання завдання?

  • Для більшості замовників це буде плюсом – 70%

Чи має для замовників значення, як виглядає виконавець на фото?

  • Ні — 61,34%.
  • Так — 25,26%.
  • Залежить від завдання — 13,4%.

Чи має значення для замовників вік виконавця?

  • Ні — 78,65%.
  • Так — 21,35%.

Сподіваюся це вам допоможе знайти своїх клієнтів!

Опублікував(ла) Stanislav Shalabodin
Привіт! Я маркетинг-стратег з комплексним досвідом в digital. Допомагаю бізнесу будувати маркетингові стратегії, надаю консультації і проводжу навчання.

В мене на сайті ви знайдете статті і уроки по маркетингу. Підписуйтеся на мене в телеграм і ютуб, отримуйте ще більше корисного контенту.
Попередній запис
Дропшипінг: як працює, плюси та мінуси
Наступний запис
JustWork — маркетплейс маркетологів на заміну фріланс біржам