Найчастіше це питання виникає у новачків підприємців. Але відповідь на нього може зацікавити і маркетологів різного рівня освіченості.
Щоб інформація була доступною і зрозумілою для кожного читача, я пропоную для початку оприділитися з тим, що є маркетинг і що є продажі в цьому контексті.
Чи дорівнює маркетинг продажам
Маркетинг – це комплекс дій в онлайн і офлайн, націлений на досягнення позитивних показників для бізнесу або бренду. Цими показниками може бути все що завгодно, але здебільшого все зводиться до заробляння грошей.
Продажі – тут все доволі просто, це процес оформлення угод в яких у вас купують товар або послуги.
Справа в тому, що продажі без маркетинга майже неможливі. А от маркетинг без продажів це звичайна справа. Тому ці два поняття не є рівноцінними.
Як зробити маркетинг ефективним
Не існує єдиної формули за якою можна гарантувати собі продажі. Маркетинг варіативна сутність і управляти ним потрібно так і в такій послідовності якої вимагає наш ринок і наша аудиторія. І намагання перенести свій досвід з одного схожого проекту в інший схожий проект не завжди закінчуються успіхом, бо ринок є динамічним і правила гри можуть змінюватися з часом. В додачу до цього багато що залежить і від самого продукту і позиціонування бренда.
Але що можна зробити, так це засвоїти основи побудови сильного бренду, основи побудови економічної моделі бізнесу (тобто на чому і з якими саме доходами і витратами можна заробляти), зрозуміти клієнтський шлях і розподілити використання різних маркетингових інструментів на роботу з кожним етапом клієнтського шляху. Про все це далі трохи детальніше.
Вирва продажів
Що таке вирва продажів детально описано за посиланням. А ми зосередимося на тому, як її правильно використати.
Я раджу завжди розглядати вирву продажів разом з методиками STDC і CJM.
CJM (customer journey map) допоможе зрозуміти як клієнт приймає рішення про купівлю продукту, через які етапи він проходить. STDC (see – think – do – care) допоможе додатково розподілити різні інструменти для роботи над кожним з етапів клієнтського шляху.
Бренд платформа
Що стосується бренду, важливо чітко проробити його. Бренд без позиціонування, без чіткої форми, це не бренд.
Якщо ви хочете бути цікавими своїй аудиторії, потрібно замислитися про те, для чого існує цей бренд (окрім заробляння грошей), яку цінність він дає покупцям і всьому світу. Як би це не було банально, але це все важливо.
Для відповідей на ці питання існує бренд-платформа.
Сервіс а не продукт
Якщо раніше центральне місце в маркетингу займав продукт, то зараз все сильно змістилося в сторону сервіса. Хороший сервіс закриє проблеми продукту, а от хороший продукт не закриє проблеми сервісу.
Поганий сервіс ніхто терпіти не хоче. А зробити хороший сервіс значно простіше (і фінансово також) ніж зробити хороший продукт.
Поєднання короткострокових і довгострокових підходів
Короткострокові підходи, це робота з перформанс інструментами. Тобто з тим, що дає результат тут і зараз і його легко порахувати.
Довгострокові підходи, це інвестиція яка розтягується у часі і не приносить швидкого результату. Як правило це медійні формати реклами.
Що відноситься до найпопулярніших перформанс інструментів:
- Google Ads (пошукові кампанії, performance max, торгові кампанії);
- SEO – хоча цей інструмент і не дає дуже швидких результатів, але його результативність можна виміряти і оцінити пряму ефективність.
До довгострокових не перформанс інструментів можна віднести такі:
- Google Ads (GDN – коли наша основна ціль, це зробити охоплення і підняти впізнання нашого бренду);
- Нативна реклама, PR.
Найкращим варіантом для розвитку бренду буде поєднання цих підходів і інструментів в маркетинг стратегії. В комплексі вони дають кращі результати ніж окремо.