Сайти сьогодні мають усі, хто хоче просувати свої послуги та товари в інтернеті. Розробка сайту, навіть без досвіду і спеціальної освіти, займає від декількох годин до кількох днів. Подальша підтримка функціонування зазвичай не викликає труднощів. Якщо з певною задачею самостійно не справляєтесь, завжди можна звернутися до спеціалістів. Але скільки це все може коштувати та який варіант розробки та адміністрування краще обрати, розберемося далі.
Чи залежить вид сайту від сфери діяльності?
Існує кілька типів сайтів, які можна створити, використовуючи готові сервіси та інструменти. Кожен з них виконує конкретну задачу і, теоретично, може бути замінений іншим видом, однак у такому випадку матиме менший спектр можливостей. Отже, найпопулярніші види сайтів.
Сайт-візитка – найпростіше представництво компанії чи конкретного спеціаліста. Зазвичай вони складаються з кількох сторінок, на яких стисло викладена інформація про компанію/спеціаліста, вказані контактні дані. Сайти-візитки необхідні – відмінне рішення для приватних підприємців та невеликих компаній-початківців.
Інтернет-магазин – один з найпопулярніших видів сайтів, основна мета якого – продавати товари (фізичні або цифрові). На його сторінках представлені ті чи інші позиції з описом, характеристиками, фото. Зазвичай є можливість створення особистого кабінету, що значно полегшує подальше оформлення замовлень. На таких сайтах завжди є окремі сторінки з умовами доставки, оплати, повернення, гарантійного обслуговування тощо.
Блог – сайт із текстовим, мультимедійним та/або графічним контентом, на якому регулярно оновлюється інформація. Часто блоги ведуть відомі особистості, розповідаючи про своє життя, досвід. Іноді відомими стають завдяки веденню цікавого блогу. Основна мета такого сайту – поділитись власними думками, ідеями, баченням тих чи інших питань. Блогер активно комунікує з користувачами, для цього на сайті є відповідні функції та інструменти. Також блоги часто створюють як частину корпоративного сайту, на якому фахівці галузі розповідають корисну, зокрема вузькоспеціалізовану інформацію.
Інформаційний – це зазвичай масштабні майданчики. Певним чином схожі на блоги, але мають значно ширший функціонал. Розраховані вони на велику аудиторію з різними вподобаннями, інтересами, захопленнями. Можуть об’єднувати декілька сервісів. Наприклад, новини, форум, голосування, електронна пошта, хмарне сховище.
Крім перелічених, також є й інші типи сайтів, яких сьогодні досить багато в мережі. Це, наприклад, різновиди комерційних проєктів – лендінги, вони ж односторінкові сайти, на яких продається один вид товару, а також майданчики для бронювання квитків на події, апартаментів у готелі, турів. Не менш популярні корпоративні сайти. Вони необхідні великим компаніям для того, щоб розповісти про історію, мету та місію компанії, стратегії розвитку, напрямки діяльності, конкурентні переваги, команду професіоналів тощо.
Найпопулярніші способи створення сайту
На ринку пропонується декілька способів створення сайту, а саме:
- Створення сайтів на конструкторах. Це спеціальні сервіси, на яких можна побудувати сайт на основі шаблону з допомогою готових блоків. Серед переваг – швидкість, якість та простота освоєння для новачків. Недоліки: ваш сайти буде схожим на інші, якщо не докласти максимум зусиль і часу на його кастомізацію. До того ж ви не володієте сайтом повністю, адже він розміщується на хостингу конструктора.
- Використання CMS. Система управління контентом – дещо складніший варіант, але також підходить для новачків. Створення сайту відбувається з використанням візуального редактора, є шаблони та плагіни (інструменти для розширення функціональності). Переваги: професійний вигляд сайту, доступна ціна створення. Недоліки: необхідна установка на хостинг, в окремих випадках знадобиться залучення фахівців при розробці та подальшому просуванні.
- Написання коду. Найскладніший спосіб. Навіть за умови використання спеціалізованих програм підходить лише фахівцям із досвідом кодингу. Переваги: професійний, унікальний дизайн. Недоліки: складність освоєння, тривала розробка.
Всі ці способи більшою мірою призначені для створення сайту власними силами. Як варіант – можна замовити послугу створення сайту у фахівців або агентства. Варто розуміти, що вони також використовують один із цих методів, однак досягають вищих результатів завдяки власному досвіду. Ціна, звісно, теж буде вищою.
Вартість сайту. З чого складається оплата?
Вартість сайту залежить від обраного способу для розробки та подальшого обслуговування. Розглянемо всі варіанти окремо.
Якщо обрали використання конструктора сайту, то вартість сайту буде складатись з наступних пунктів:
- Тарифу конструктора. Тарифи різноманітні, часто залежать від обраного функціоналу і додаткових можливостей. Є безплатні сервіси. Загалом середня вартість – від 4$. на місяць.
- Домен. Іноді доменне ім’я додане до вартості тарифу або йде у подарунок на перший рік. Якщо потрібно купувати окремо, то вартість стартує від 10$ на рік, залежно від доменної зони.
При використанні CMS понесете наступні витрати:
- Хостинг. Першочергове вкладення, адже CMS можуть запускатись тільки на хостингу. Вартість різна і залежить від того, який саме тариф (функціонал) обрали. Стартує від 30$ грн/рік. Є помісячна оплата, одразу за рік чи навіть за 2. Оплата на тривалий період значно вигідніша, економія може досягати 50-65%.
- Домен. Більшість тарифів хостингу пропонують його, причому перший рік зазвичай безкоштовний. Надалі потрібно платити. Вартість – від 10$ на рік.
- Система управління контентом. Є чимало безкоштовних сервісів із додатковими преміум можливостями. Наприклад, платними темами, плагінами, віджетами. Але навіть безкоштовно цілком реально створити хороший сайт. Платні CMS переважно заточені під розробку інтернет-магазинів та інших комерційних сайтів, їхня вартість виправдана тим функціоналом, який вони готові надавати.
- Адміністрування. Цілком можна взяти на себе, тобто воно не коштуватиме нічого. Надалі, можливо, доведеться звернутися до спеціалістів щодо окремих питань. Щоб не довелося багато платити, варто обирати одну з популярних CMS, із якими охоче працює багато фахівців. Відповідно, і ціна їхніх послуг невисока.
Якщо доручати розробку студіям чи окремим спеціалістам, то вартість буде значно вищою. Але це плата за те, що вам не доведеться створювати сайт самостійно. Тарифи залежать від типу сайту та його масштабу. Наприклад, лендінг – до 15000 грн, візитка – до 25000 грн, інтернет-магазин – до 70000, це за умови використання шаблонних рішень. Якщо потрібні індивідуальні, то від вказаної суми стартуватиме вартість розробки. Відповідно, при створенні індивідуальних рішень потрібно замовляти й адміністрування. Тарифи можуть суттєво відрізнятись.
Висновки
Створити та утримувати власний сайт, якщо готові приділити для цього вдосталь часу, це не так і дорого. Звісно, на початку можуть бути певні помилки, але сервіси пропонують усі можливості для попередження втрати інформації, наприклад, бекапи. Також зазвичай на платних сервісах присутня служба підтримки. Однак, якщо у вас немає часу/бажання – платіть за створення та адміністрування, і не турбуйтесь про такі дрібниці.