internet

Що таке Інтернет? Цікаві факти та історія розвитку мережі

Офіційне визначення поняття інтернету досить заплутане. Це міжнародна система сполучених комп’ютерних мереж, що заснована на комплексі інтернет-протоколів. Ще одне визначення поняття – мережа мереж, адже інтернет складають мільйони локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових, урядових мереж, що пов’язані між собою дротовими, оптичними та бездротовими технологіями. Якщо не занурюватись так глибоко у визначення, то інтернет – це те, що дуже міцно увійшло у життя практично кожної людини і уявити існування без нього досить непросто.

Історія виникнення всесвітньої павутини

Мережа

Ідея розробки того, що ми сьогодні називаємо інтернетом, виникла у американських військових. Стосовно чого і був відправлений запит до одного з науково-дослідних агентств. У них виникла ідея створення комп’ютерної мережі, яка б могла стати інструментом для обміну даними у разі початку бойових дій. Невдовзі задумане втілюється у реальність, і в 1969 році стартував проєкт під назвою ARPANET. Невдовзі була спроба провести сеанс зв’язку між 2 комп’ютерами фахівців проєкту з використанням віддаленого підключення. Процес становлення був важким та тривалим. Активно використовувати мережу почали вчені, що призвело до її розростання. Значущі історичні події:

 • 1971 – створена програма для пересилання електронних листів.
 • 1973 – підключення до мережі комп’ютерів Великобританії та Норвегії, що перетворило мережу на міжнародну.
 • 1983 – перехід з використання протоколу NCP на TCP/IP, саме з цього часу зародився інтернет в тому вигляді, яким він є сьогодні.
 • 1989 – випущений перший редактор сторінок WorldWideWeb, завдяки йому стає можливою робота з протоколом HTTP і розміткою HTML.
 • 1990 – перше інтернет-підключення з використанням провідного телефону і модему.
 • 1991 – всесвітня мережа стає загальнодоступною.
 • 1993 – створено перший веб-браузер для перегляду графічних сторінок Mosaic.
 • 1996 – створення CSS, випуск першої послуги обміну миттєвими повідомленнями ICQ.
 • 1997 – з’являється PHP, JavaScript, реєструється домен Google.com.

Надалі світ побачить такі звичні на сьогодні стрічки новин RSS, Skype, Facebook, Mozilla Firefox, YouTube, Twitter, Spotify та безліч інших розважальних та корисних інструментів, які сьогодні є частиною історії розвитку всесвітньої мережі.

Читайте за темою: українські пошукові системи – перелік популярних в Україні сервісів.

Як працює Інтернет?

Простими словами, інтернет – це комп’ютери, зібрані в єдину мережу, за допомогою віддаленого з’єднання, з можливістю дистанційної передачі інформації від однієї машини до іншої. Сучасний інтернет – досить складна, високотехнологічна система, що дає можливість спілкуватися з людьми, які знаходяться у будь-якій частині земної кулі.

За принципом функціонування, інтернет – це локальна мережа, тільки масштаби її значно більші. Тобто, образно кажучи, всю земну кулю обмотали дротами і тим самим змогли поєднати мільйони комп’ютерів комутаторами, отримавши всесвітню павутину. Але структура дещо складніша, адже об’єднує багато різних мереж в одну.

Щоб описати сьогоднішній інтернет, корисно ознайомитись ще з одним визначенням. А саме, internet – це головна мережа, що складається з багатьох, які працюють відповідно до протоколів сімейства TCP/IP, що об’єднані через шлюзи і використовують єдиний адресний простір і простір імен.

У мережі немає єдиного пункту передплати або реєстрації, замість цього відбувається контакт із постачальником послуг, саме він надає доступ до мережі через місцевий комп’ютер. Середовище передачі даних в інтернеті – це не просто павутина дротів або оптоволоконних ліній. Інформація оцифровується і пересилається через маршрутизатори, які з’єднують мережі та обирають найкращі маршрути для інформаційних потоків завдяки застосуванню складних алгоритмів.

Глобальна мережа включає підмережу зв’язку, до якої підключаються локальні, окремі компоненти і термінали. Останні – це засоби введення і відображення інформації. Комп’ютери, за якими працюють користувачі – це робочі станції, а ті, які є джерелами ресурсів – сервери. Подібна структура називається вузловою.

Мережа інтернет – це система, яка:

 • містить логічно взаємопов’язаний простір унікальних адрес, заснованих на протоколі IP;
 • може підтримувати комунікації за допомогою протоколу передачі TCP/IP чи його наступних розширень, які сумісні з IP-протоколом;
 • забезпечує, робить доступним і використовує високорівневі послуги, надбудовані над розглянутою комунікаційною структурою.

Функції та можливості мережі

Осягнути можливості інтернету досить складно, адже вони дійсно величезні, якщо не сказати безмежні. Що ж люди роблять/можуть робити за допомогою інтернету? Ось що:

 • купувати товари, отримувати послуги;
 • шукати інформацію – будь-яку, на різні теми – мабуть, одна з найпоширеніших та часто використовуваних функцій;
 • знайомитись, спілкуватись, заводити друзів;
 • отримувати фінансові послуги, зокрема банківські;
 • консультуватись зі спеціалістами різних профілів – лікарями, юристами, коучами тощо;
 • навчатись – кількість курсів, що доступні у мережі платно чи безплатно – зашкалює;
 • розважатись – для цього пропонується безліч можливостей.

І це ми згадали лише функції, що знаходяться на поверхні, тобто ті, якими користується більшість людей. На сьогодні активно розвивається віддалена робота, яка була б неможливою без інтернету. Віртуальні подорожі – інтернет дозволяє «сходити» на екскурсію у безліч музеїв по всьому світу, “побувати” у найкрасивіших куточках земної кулі. Варіантів незвичного використання мережі дуже багато і постійно з’являються нові.

Але також варто розумно користуватись можливостями інтернету, адже, наприклад, шахраї і злочинці також активно використовують мережу у своїх темних схемах. Тому завжди варто з обережністю ставитись до нових знайомств, пропозицій заробляти тисячі доларів на день тощо. Чудес не буває навіть в інтернеті – всю інформацію потрібно піддавати критичній оцінці, перш ніж довіряти на всі сто процентів.

Цікаві та несподівані факти про Інтернет

Далі пропонуємо кілька фактів, які, можливо, ви не чули раніше:

 • перший сайт, що з’явився в 1991 році, доступний і сьогодні – це вебресурс – Європейської організації з ядерних досліджень;
 • у Фінляндії доступ до інтернету – це гарантоване законом право з 2010 року;
 • найбільший сайт за обсягом трафіку – Netflix, що збирає 15% світового трафіку;
 • 51% трафіку генерують боти, а не реальні люди і сайти;
 • на варті інтернету 7 реальних людей, кожна має ключ, який за необхідності відновить мережу в разі її захоплення або технологічної катастрофи;
 • за добу хакери зламують близько 30 тисяч сайтів.

Ще один цікавий факт – головна інфраструктура інтернету – це 300 підводних кабелів, які з’єднують континенти. Обрив лише одного з них може позбавити зв’язку десятки мільйонів людей.

Висновки

За останні десятиріччя інтернет став такою ж звичною річчю, як і ранкова кава. Сучасні люди майже постійно знаходяться в інфопросторі, замовляють в онлайн-магазинах товари, отримують послуги, спілкуються та знаходять друзів, навчаються. Інтернет дійсно дає величезні можливості. Але при цьому не варто поринати у всесвітню мережу з головою. Пам’ятайте, що реальний світ все ж набагато кращий та яскравіший.

Опублікував(ла) Stanislav Shalabodin
Привіт! Я маркетинг-стратег з комплексним досвідом в digital. Допомагаю бізнесу будувати маркетингові стратегії, надаю консультації і проводжу навчання.

В мене на сайті ви знайдете статті і уроки по маркетингу. Підписуйтеся на мене в телеграм і ютуб, отримуйте ще більше корисного контенту.
Попередній запис
Маркетингові методики для побудови тактики і стратегії
Наступний запис
Власний сайт: скільки коштує його створення та утримання?