what is cro

Що таке CRO і як з ним працювати

CRO (conversion rate optimization) – це можна дослівно перекласти як оптимізація коефіцієнта конверсії. CRO насправді є процесом оптимізації веб-сайту, щоб отримати більше потенційних клієнтів і замовлень на тому ж рівні відвідуваності сайту. Цей напрямок роботи можна порівняти з тим же SEO, різниця в тому, що CRO орієнтований на оптимізацію інтерфейсу, функціоналу і маркетингової упаковки сайту в контексті користувацького досвіду, а SEO спрямований на оптимізацію контенту для результатів пошуку.

У цифрах CRO можна відобразити метрикою CR, % (коефіцієнт конверсії), яка показує відношення кількості трафіку до будь-якої конверсії (найчастіше до ліда). Наприклад, на сайті було 1000 відвідувачів, з яких 20 стали лідами, в даному випадку CR, % буде рахуватися наступним чином:

20 / 1000 * 100% = 2%

Формула розрахунку CR, %

Методи та інструменти для оптимізації сайту

З описаних вище особливостей роботи з CRO можна зробити висновок, що роботи з оптимізації базуються на 3 стовпах:

  • Оптимізація інтерфейсу (або просто дизайн сайту);
  • Оптимізація функціональності;
  • Маркетингова упаковка.

Візуальна частина

«Краса» сайту – вкрай важливий параметр в контексті користувацького досвіду. З добре одягнутою і доглянутою людиною спілкуватися набагато приємніше, ніж з його повною протилежністю. Точно так само візуально акуратний, красивий сайт матиме більше шансів на успішний користувальницький досвід, ніж сайт із застарілим дизайном і незручним інтерфейсом.

Але краса може бути досить суб’єктивним параметром, тому виведу кілька ключових факторів, які можуть свідчити про красу дизайну:

  • Вау-ефект. Якщо дизайн викликає позитивні відчуття і ви навіть підняли брову вгору, то ви як мінімум вражені. Вау-ефект не завжди грає на руку CRO, але він може привернути увагу і викликати запам’ятовуваність;
  • Структура. Хороший CROшний дизайн, це коли чітко простежується структура і немає хаосу. Хаос – це коли на сайті кнопки «Купити» в каталозі знаходяться на різних рівнях і не прив’язані до однієї лінії. Коли зображення бувають різних розмірів, що також призводить до «стрибаючих» кнопок. Коли занадто багато динамічних елементів і анімацій;
  • Мінімалізм. Це коли немає нічого зайвого, а тільки те, що дійсно потрібно;
  • Акценти. Це коли основні елементи чітко виділяються на тлі другорядних. Наприклад, кнопка «купити» завжди буде важливіше будь-якої іншої кнопки, що веде на іншу сторінку сайту;
  • Широкий макет. Так вжеповелося, що сучасні монітори мають досить високу роздільну здатність і широкий формат. Це означає, що на одному екрані може поміститися багато контенту, і чим далі контент знаходиться внизу сторінки, тим менше людей потрапляє на нього. Менше 50% користувачів опиняються далі, ніж дві прокрутки вниз сторінки. Тому верстка сайту повинна бути широкою і містити всю найважливішу для користувача інформацію.

Ось кілька прикладів поганих дизайнів:

І пара прикладів хорошого інтерфейсу (хороший не означає ідеальний):

В аналізі користувацького досвіду щодо дизайну і інтерфейсу нам допоможуть такі інструменти, як:

  • Google Analytics – ми зможемо побачити, які сторінки користувачі найчастіше залишають, скільки часу і на яких сторінках проводять;
  • Clarity – можна перевірити шлях користувача через сайт, поведінку на ньому;
  • Hotjar — покаже теплові карти взаємодії користувача з окремими елементами інтерфейсу;
  • Google Optimize – дозволить проводити A/B-тести різного дизайну на сайті.

Оптимізація функціональності

У функціонал входять такі речі як: пошук по сайту, фільтри, сортування, порівняння, процес покупки товару та інші речі, які допомагають користувачеві вибрати товар, вивчити його і купити.

Пошук, наприклад, повинен вміти розпізнавати помилки і неправильну розкладку клавіатури, а також показувати користувачеві не тільки товари у видачі, але і категорії товарів.

Фільтри повинні бути актуальними і працювати швидко, вони повинні бути відповідними до категорії товарів.

Сортування також повинно допомогти вам швидко знайти те, що вам потрібно, хоча досить часто воно робиться занадто різноманітним, що ви аж почанаєте губитися в варіантах.

Процес оформлення замовлення, тобто покупок, в цілому є одним з найважливіших, оскільки дозволяє отримувати гроші від клієнта. Він повинен бути простим, даючи при цьому повний спектр можливих способів оплати і доставки товару.

Раджу вивчити, як топові магазини в ніші реалізують всі перераховані вище речі і спробувати зрозуміти, чому вони зробили все так, як зробили. Це дозволить вам розвинути своє мислення і зрозуміти причинно-наслідкові зв’язки.

Всі перераховані вище інструменти з розділу про візуал також підійдуть для оцінки роботи функціоналу.

А ось приклад легкого аудиту для інтернет-магазину, спрямованого на оптимізацію користувацького досвіду:

Маркетингова упаковка сайту

Ви часто чули про УТП, позиціонування, бренд-платформу та інші маркетингові речі. Всі вони важливі. При відвідуванні сайту користувач повинен розуміти вже на першому екрані, про що ваш сайт і чому він повинен купувати саме у вас.

Розкриття бренду, в свою чергу, додає більше цінності товару. Користувач вже платить не тільки за матеріальну складову, а й за духовну. Тому така сторінка, як «Про нас» має цілком місце бути і потрібно не тільки описати, що ми працюємо на ринку вже 10 років. На ній потрібно описати свої цінності, свою місію і велику ідею.

Ще краще, коли в дизайн вплетені особливості бренду, це теж елемент маркетингової упаковки.

CRO для інтернет-магазину

Ви можете замовити у меня послугу аудиту, спрямовану як раз на роботу з CRO. Докладніше переходьте за посиланням.

Аудит інтернет магазину
Аудит інтернет-магазину і підвищення його конверсії
Чим довше ми знаходимося всередині проекту, тим складніше побачити його з боку покупця. Аудит сайту інтернет-магазину – це той інструмент, який дозволить подивитися на проект з боку.
7990 грн
Докладніше
Замовити консультацію

Друзі, я проводжу погодині консультації по маркетингу. Якщо відчуваєте потребу в отримані відповідей і розбору своїх проблем, просто зв’яжіться зі мною.

Опублікував(ла) Stanislav Shalabodin
Привіт! Я маркетинг-стратег з комплексним досвідом в digital. Допомагаю бізнесу будувати маркетингові стратегії, надаю консультації і проводжу навчання.

В мене на сайті ви знайдете статті і уроки по маркетингу. Підписуйтеся на мене в телеграм і ютуб, отримуйте ще більше корисного контенту.
Попередній запис
Розблокування рекламного кабінета Facebook
Наступний запис
Як таргетолог може продати свої послуги