Доля ринку

Розрахунок долі і об’єму ринку SOM, SAM, TAM, PAM

Оцінка об’ємів ринку, його потенціалу і нашої долі на ньому розраховується у 4-х метриках. Давайте пройдемося по кожній з них окремо.

Що таке PAM

PAM (Potential Available Market) – потенційно доступний ринок у розрізі деякого майбутнього часу. Мається на увазі, що якщо зараз наш ринок оцінюється у $4 млн. на рік, а на наступні два роки очікується зростання на 50%, то потенційний розмір ринку буде дорівнювати $6 млн. на рік (4+4*0,5). Тобто PAM, це метрика, яка показує нам можливі масштаби розвитку.

Що таке TAM

TAM (Total Addressable Market) – загальний розмір ринку. Відрізняється від попередньої метрики тим, що розрахунок ринку робиться на цей конкретний момент, а не на потенціал.

Що таке SAM

SAM (Serviceable Available Market) – реально досяжний об’єм ринку. 100% ринку зайняти майже неможливо, навіть коли ви монополіст. Як приклад, потенційно ми можемо працювати по всьому світу, але наразі готовий тільки продукт для України, це значить, що наш максимальний SAM на цей момент буде дорівнювати ~ 70-80% українського ринку (бо 100% майже нереально досягнути).

Що таке SOM

SOM (Serviceable & Obtainable Market) – доля ринку. Наша реальна доля ринку, яку ми розраховуємо на основі попередніх даних по продажам за рік, або за останій квартал і порівнюємо з SAM або TAM.

Замовити консультацію

Друзі, я проводжу погодині консультації по маркетингу. Якщо відчуваєте потребу в отримані відповідей і розбору своїх проблем, просто зв’яжіться зі мною.

Опублікував(ла) Stanislav Shalabodin
Привіт! Я маркетинг-стратег з комплексним досвідом в digital. Допомагаю бізнесу будувати маркетингові стратегії, надаю консультації і проводжу навчання.

В мене на сайті ви знайдете статті і уроки по маркетингу. Підписуйтеся на мене в телеграм і ютуб, отримуйте ще більше корисного контенту.
Попередній запис
Як таргетолог може продати свої послуги
Наступний запис
Шо за тигр той офіційний іспит Facebook Blueprint?