Поведінкові фактори в SEO

Поведінкові фактори в SEO

Фактори поведінки – це набір показників поведінки користувачів на сайті, які дозволяють пошуковим системам робити висновок про якість цього сайту. В цій статті ви дізнаєтесь про те, які існують поведінкові фактори, як їх відстежувати та як оптимізовувати.

Види поведінкових факторів

До поведінкових факторів належать:

  • Дії користувачів при аналізі результатів видачі, включаючи цей ресурс;
  • Поведінка і дії користувача після переходу;

Перший параметр поведінкових факторів називається CTR – клікабельність по сніпету в результатах пошуку. Він обчислюється як співвідношення кліків по оголошенню (сніпету) до всіх показів вашого сайту у результатах видачі, помноженому на 100%.

CTR = (кліки / покази) * 100

Якщо ресурс по якомусь запиту не показується в перших результатах видачі, але отримує при цьому багато переходів (тобто в нього високий CTR%), і після цього користувач не повертається до результатів видачі, це сигнал для пошукової системи про високу актуальність сторінки.

Завдяки великій кількості таких візитів, позиція сайту зростає. Є один відомий експеримент 2014 року, в якому показали, що ви можете підняти позицію сайту всього за кілька годин лише завдяки активним переходам та діям користувачів на сайті. В ньому попросили користувачів ввести запит в пошуку «IMEC Lab», та перейти на Moz.com з результатів видачі. На момент початку експерименту сайт був на сьомому місці у видачі, але всього за три години він вже зайняв перше місце.

Системи пошуку зацікавлені в тому, щоб надати користувачам сайти з корисною інформацією, що відповідають їх запиту. Тому пошукові системи покращують позиції проектів з високим CTR, щоб інші користувачі також могли отримати необхідну інформацію. Хороші поведінкові показники отримують ресурси з високоякісним вмістом, високою швидкістю завантаження, адаптовані до мобільних пристроїв, привабливими фрагментами та іншими сформованими аспектами оптимізації.

Всередині сайту пошукові системи відстежують середній час, який користувачі витрачають на сторінки, глибину перегляду, відсоток відмов – кількість закриття сторінки без будь-яких дій. Відсоток користувачів, які повернулися на сайт, також враховується кількість переглядів сторінок, додавання ресурсу до закладок.

Метрики для аналізу поведінки користувача на сайті

Після того, як відвідувач покидає сайт, пошукові системи відстежують, чи повернувся він до результатів видачі. Якщо користувач одночасно перемикається на інші ресурси для того ж запиту, це вказує на те, що на попередньому сайті він не знайшов необхідної інформації. Для пошукової системи це індикатор ресурсу низької якості та привід для зниження позицій.

Вплив поведінкових факторів на SEO

Фактори поведінки, як і багато інших показників, повинні контролюватись. Давайте більш детально розглянемо основні показники поведінкових факторів у Google, а також способи їх моніторингу.

Наступні показники включені в поведінкові фактори Google:

  • Індикатор відмови – це відсоток відвідувачів, які покинули сайт одразу після відвідування сторінки. Також вважається відмовою перегляд не більше однієї сторінки, тобто коли користувач не здійснив інших переходів по сайту. У цьому випадку звіт відображає нульову тривалість сеансу, оскільки відвідувач не виконує жодної дії, і система не може правильно обчислити час, витрачений на сайті. Відсоток відмов обчислюється шляхом поділу відвідувань з перегляду однієї сторінки на загальну кількість відвідувань ресурсу.
  • Кількість переглядів сторінок – цей індикатор враховує неодноразові звернення користувачів, унікальні погляди розглядаються окремо.
  • Середня тривалість перегляду сторінки – тут все зрозуміло.
  • Індикатор виходу – це відсоток переглядів сторінок, які були останніми для сеансу. Ви можете перевірити цю групу параметрів у Google Analytics, вибравши “Огляд” у звіті “Поведінка”.

Глибина поглядів відображається у звіті “Поведінка” → “Вміст сайту” → “Сторінки входу”, стовпець “Сторінки/сеанс”.

CTR сайту для всіх запитів відображається в Google Search Console у звіті “Ефективність”.

Співвідношення нових та повернених користувачів можна отримати у звіті про “аудиторію” Google Analytics.

Як покращити поведінкові фактори ранжування сайту

Для вдосконалення поведінкових факторів виконайте наступні дії:

  • Робота над якістю та повнотою вмісту. Необхідно створити корисний та унікальний вміст, завдяки якому користувач зможе отримати всю необхідну інформацію і не потребуватиме переходу на інші сайти. Для повноти інформації важливо зробити найбільш обширне семантичне ядро, яке буде використовуватися для створення публікацій. Довгі, корисні та добре структуровані статті мотивуватимуть користувача знову повернутися до ресурсу, а також посилатися на матеріали в соціальних мережах та на інших сайтах.
  • Вдосконалення технічних параметрів сайту. Робота над виправленням помилок. Будь-які технічні проблеми з сайтом збільшать індикатор відмови та погіршить поведінкові фактори.
  • Робота над зручністтю використання. Хороша структура сайту, наявність пошуку, додаткові блоки з рекомендованими статтями та коментарями, висока швидкість завантаження сторінки, все це сприяє збільшенню часу перебування користувачів на ресурсі. Щоб проаналізувати, наскільки зручним є веб-сайт, ви можете використовувати Clarity або Hotjar. Інструмент дозволяє переглянути записи відвідувань та побачити, чи були у відвідувачів якісь труднощі з його використанням.
  • Зміна сніпету сайта в результатах пошуку. Яскраві та цікаві фрагменти позитивно впливають на CTR, які використовують смайлики, круглі та квадратні кронштейни, цифри та інші символи, що привертають увагу. Фрагмент формується з назви та опису метатів, а також сайту URL адреси. Додайте мікророзмітку, щоб розширити фрагменти сніпету, включаючи рейтинг, ціну товарів та іншу додаткову інформацію.
  • Просування в соціальних мережах. На поведінкові фактори позитивно впливають переходи на сайт із соціальних мереж і навпаки. Тому важливо розмістити на сайті кнопки соціальних мереж, а також займатися SMM вашого проекту.
Замовити консультацію

Друзі, я проводжу погодині консультації по маркетингу. Якщо відчуваєте потребу в отримані відповідей і розбору своїх проблем, просто зв’яжіться зі мною.

Опублікував(ла) Stanislav Shalabodin
Привіт! Я маркетинг-стратег з комплексним досвідом в digital. Допомагаю бізнесу будувати маркетингові стратегії, надаю консультації і проводжу навчання.

В мене на сайті ви знайдете статті і уроки по маркетингу. Підписуйтеся на мене в телеграм і ютуб, отримуйте ще більше корисного контенту.
Попередній запис
Еволюція від Email маркетингу до Retention
Наступний запис
Роль медійної реклами в маркетинговій стратегії