Піксель Facebook. Як він працює і як налаштовується

Піксель Facebook. Як він працює і як налаштовується

Facebook Піксель – це частинка JavaScript коду, яка встановлюється на сайт, що дозволяє збирати дані про його відвідувачів, відстежувати покупки та згодом показувати свою рекламу на цих користувачів у Facebook та Instagram.

Зазвичай у новачків виникає маса питань про те, що таке піксель Facebook і як він працює. І чим більше ви дізнаєтеся про нього, тим більше починаєте боятися і ненавидіти. Але не все так погано, насправді все можна зрозуміти і зробити це не складе труднощів. Давайте зробимо це крок за кроком.

P.S. Варто зауважити, що при постійних оновленнях Facebook деякі приклади налаштування можуть трохи відрізнятися від актуальних. Однак у статті розібраний зміст усієї настройки, тому навіть якщо деякі речі з часом зміняться, ви все одно зможете розібратися що до чого.

Принципи роботи пікселя і в яких випадках він використовується

Скажімо так, в чистому вигляді піксель Facebook – це код. По-іншому – скрипт.

Так виглядає піксель в «голому» вигляді

Багатьох може збентежити цей код, але не поспішайте засмучуватись. Нам не потрібно нічого програмувати. Цей скрипт ставиться на сайті, процес установки простий (але у новачків зазвичай виникає маса проблем, це нормально), ми все одно розглянемо його в цьому уроці.

Завдання пікселя – збирати аудиторії за заданими параметрами, збирати статистику і відстежувати конверсії на сайті.

Як створити піксель Facebook

Є кілька способів створення пікселя. Давайте розглянемо їх.

Через бізнес-менеджера

Цей спосіб підійде всім, хто вже створив бізнес-менеджера, рекомендую.

Для цього буде потрібно спочатку зайти в Бізнес-менеджер, а потім відкрити вкладку «Джерела даних» і вибрати в ній «Пікселі», а потім натиснути «Додати».

Через меню рекламного кабінету

Для тих, хто не створив бізнес-менеджер, підійде інший спосіб, потрібно буде просто відкрити меню рекламного кабінету і обрати в швидких посиланнях Events Manager.

Налаштування пікселя

Процес настройки пікселя максимально простий. Але в той же час він мінливий, що створює велику кількість можливостей для того, як його встановити і саме через це цей процес може здатися складним.

налаштувати свій піксель
Вибір способу установки

На першому кроці нас зустрічає спосіб установки, ручний і за рахунок інтеграцій. Ручний спосіб може бути трохи довше, ніж при використанні інтеграції, але це не завжди так.
У випадку з інтеграцією існує велика кількість CMS (движків сайту), за допомогою яких можна автоматично налаштувати піксель:

Список платформ, за допомогою яких можна автоматично налаштувати піксель

Як бачите, варіантів багато і є досить популярні. Але потрібно розуміти, що для кожного варіанту буде своя інструкція, Facebook покаже її після натискання на один із запропонованих варіантів. А в деяких випадках процес інтеграції може бути складнішим, ніж ручний. Тому далі я детально покажу ручний процес установки пікселя, і ви вже можете порівняти його з однією з інтеграцій, яка вам підходить.

Багато людей напевно користуються таким конструктором, як Тільда. Так що для неї процес установки пікселя є одним з найпростіших. Після створення пікселя в Facebook вам потрібно буде перейти до тільди налаштувань сайту → Analytics → Facebook Pixel, і вставити ідентифікатор пікселя в поле, зберегти і перевидавати всі сторінки. Ідентифікатор вашого пікселя можна побачити після його базової конфігурації в бізнес-менеджері, або в розділі Events Manager рекламного кабінету. А ще краще, просто не користуватися Tilda, бо це ру сервіс 😉

Ручний спосіб установки пікселя Facebook

Вибираючи ручний спосіб, нам буде запропоновано скопіювати код пікселю, що і зробимо:

встановити піксельний код

Наступне, що нам потрібно зробити, це розмістити скопійований код на вашому сайті. Для цього є три основних методи:

  1. Перемістіть свій піксель через Менеджер тегів Google. Цей спосіб підійде, якщо ви вже використовуєте в своєму проекті інструмент Google Tag Manager, або якщо у вас немає можливості легко поставити піксельний код. Покажу цей метод трохи нижче, тому що, на мій погляд, він є найбільш часто використовуваним.
  2. Вставте код в спеціальний блок призначений для скриптів. На багатьох конструкторах в налаштуваннях є спеціальний блок для розміщення в ньому коду скрипта, він буде називатися «блок для вставки html». Досить вставити туди наш код і зберегти зміни;
  3. Ручний. Якщо у вас є навички роботи з кодом сайту, потрібно просто знати, що код пікселя розміщується або перед «/head» або в тілі сайту. Facebook рекомендує ставити його в голові, щоб скрипт швидше завантажувався і почав відразу фіксувати всі події на сайті.
    P.S. або дайте це завдання своєму розробнику.

Встановіть піксель за допомогою Менеджера тегів Google

Менеджер тегів Google – це інструмент, який дозволяє встановлювати різні скрипти, інструменти та метрики на сайт, не знаючи коду за допомогою простого інтерфейсу. Загалом, це дуже цікавий і багатофункціональний продукт (безкоштовний), докладніше про нього я розповім в інших статтях.

  • Крок 1. Реєстрація в GTM
  • Крок 2. Щоб встановити GTM, вам потрібно буде розмістити його код на сайті. Інструкцію, як це зробити, дасть сама ГТМ. Ви також можете “погуглити”, як поставити GTM на свою конкретну CMS, будь то WordPress, Tilda, OpenCart або щось інше.
  • Крок 3. Додайте новий тег:
додавання тега
Додавання тега
  • Крок 4. Натисніть “Конфігурація тегів” і знайдіть “Користувацький HTML”:
користувацький html
Користувацький HTML
  • Крок 5. Вставте раніше скопійований піксельний код Facebook у порожнє поле:
вставити піксельний код
Поле для вставлення пікселя
  • Крок 6. Трохи нижче буде розділ «Тригери», ця настройка показує, коли саме буде працювати встановлений нами код. Нам це потрібно, щоб він працював завжди, на всіх сторінках сайту, для цього ми знаходимо «All Pages» в тригерах. Збережіть усі налаштування:
вибір тригера
  • Крок 7. В кінці ми повернемося на головну сторінку, нам залишається тільки натиснути на кнопку «Відправити» вгорі праворуч. Підтвердіть всі зміни:
підтвердження змін

Вітаємо, ви встановили піксель на своєму веб-сайті. Тепер потрібно перевірити, чи працює він. Для цього рекомендую використовувати розширення для браузера під назвою Facebook Pixel Helper.

Коли ви встановите це розширення і зайдете на свій сайт, натисніть на значок розширення, відкриєте невелику вкладку, поруч з «PageView» повинна з’явитися зелена галочка, це говорить нам про те, що все працює коректно і піксель вже ловить перегляди сторінок. Якщо галочки немає, значить, на якомусь етапі установки пікселя в Диспетчері тегів була допущена помилка, або ви не опублікували зміни:

піксельний помічник facebook

Продовжити ручне налаштування

Повернемося до ручного налаштування пікселів у Facebook. Після того як ми встановили піксельний код будь-яким з перерахованих вище способів і перевірили його справність, потрібно включити автоматичний розширений пошук “співпадінь”, це дозволить більш точно відстежувати результати рекламних кампаній:

автоматичні розширення

Зараз ми приступаємо до налаштування подій. Щоб відстежити реєстрацію або покупку на сайті, потрібно налаштувати відповідну подію. Facebook відразу пропонує нам найпростіший варіант для цього:

налаштувати піксельні події
Налаштування заходу

Працює він наступним чином, після натискання на кнопку «Відкрити сайт» ми перейдемо до зазначеної URL-адреси. Якщо він раптом напише нам, що піксель ще не отримав ніяких даних на цьому сайті, просто зайдіть на нього, перейдіть на пару сторінок, а через 5-10 хвилин поверніться до налаштування пікселів.

Щоб налаштувати подію, нам потрібно зрозуміти, що саме ми хочемо відстежити. Події будуть використані нами в майбутньому для створення аудиторій користувачів, які завершили ті чи інші події на сайті, а також для створення схожих на них аудиторій. Найчастіше ці заходи є або реєстрацією, або покупкою.

Для фіксації подій у нас є два варіанти, або відстежувати кліки по кнопці, або відвідувати певні сторінки. З власного досвіду скажу, що найкраще відстежувати реєстрації та покупки на сторінці URL. Так як натискання на кнопки часто можуть бути випадковими, а іноді і через помилки на сайті кнопка може не працювати, а в подіях ви побачите реєстрації, хоча насправді їх не існувало.

Вибір типу відстеження подій

Щоб відстежувати реєстрацію або покупку, нам потрібно знати, на яку сторінку потрапляє користувач після завершення реєстрації/покупки. Зазвичай це буде сторінка під виглядом «domain.com/success сайту», зайдіть в неї і виберіть «Відстежити URL». Після цього виберіть тип події, нам потрібно дати системі знати, яку конкретно подію ми фіксуємо, коли людина відвідує цю сторінку. Це допоможе Facebook покращити цільову аудиторію та показувати рекламу потрібним людям, які вже робили подібні речі на інших сайтах.

вибір типу події

У тому випадку, коли нам ще потрібно відстежувати кліки по кнопках, вибирайте перший варіант. На екрані ми відразу побачимо виділені кнопки, виберемо потрібну, щоб відстежити всі кліки по ньому. Вам також потрібно буде вибрати тип події, який відповідає цьому кліку.

Наступний крок – попросити вас підтвердити свій домен. Одним словом, це робиться для більш чесного використання реклами на платформі, а також для більш коректної роботи з користувачами за допомогою iOS. Детальніше про це можна прочитати тут.

Інструкцію про те, як передати підтвердження, нам дає сам Фейсбук:

В налаштуваннях бізнес-менеджера перейдіть до «Безпека бренду» і виберіть «Домени». Якщо домену немає у списку, додайте основне ім’я домену. Дотримуйтеся вказівок, наданих для перевірки домену. Після того, як ви підтвердите свій домен, ви можете використовувати доступні пікселі та спеціальні перетворення, щоб налаштувати свої події.

В процесі підтвердження домену вам потрібно буде зробити запис TXT в налаштуваннях вашого хостингу. Це, мабуть, звучить складно, якщо вам ніколи не доводилося це робити. Спробую допомогти. Зайдіть на свій хостинг (що таке хостинг можна знайти тут), там є налаштування записів для домену, він може виглядати по-різному у всіх, в залежності від того, яким хостингом ви користуєтеся, раджу скористатися технічною підтримкою вашого хостингу, вони швидко допоможуть розібратися.
В налаштуваннях домену буде опція додавання текстового запису, ось що нам потрібно. Просто вставте туди запис, який Facebook дасть у своїй інструкції.

У вас може виникнути питання: «Чи варто це все робити? “, я відповідаю – Так, абсолютно!

І, нарешті, останнім кроком в налаштуванні пікселя є настройка веб-подій, вам буде запропоновано перейти на цю сторінку після підтвердження домену:

Налаштування веб-події для пікселя

Додайте сюди всі ті події, які мають найбільшу цінність на вашому сайті, зовсім не обов’язково додавати всі доступні. Влаштовуйте ці заходи послідовно від найцінніших до найменш цінних. Наприклад, для лендінгів найціннішими подіями будуть лід і реєстрація. Для магазину – покупка, лід, додавання в кошик, перегляд картки товару.

Навіщо все це робити? Вся складність з’явилася з тих пір, як Apple прибрала можливість отримувати достатню кількість даних від користувачів iOS про їх поведінку. Зараз, щоб правильно відстежити ефективність рекламних кампаній, доведеться зробити багато налаштувань, але запевняю вас все з досвідом стане простішим і зрозумілішим.

Щоб дізнатися більше про налаштування веб-подій, прочитайте цю статтю.

Якщо ви успішно виконали всі ці кроки, вітаємо, це було захоплююче!

Створюйте аудиторії за допомогою пікселя Facebook

Тепер подивимося, для чого був налаштований піксель і створимо аудиторію на прикладі.

Перейдіть до Аудиторії – Створення аудиторій – Користувацька – Веб-сайт:

зберіть аудиторію зі свого пікселя
  • Джерелом є ваш піксель. У тому випадку, коли їх кілька, можна вибрати потрібний набір чисел – це ідентифікатор пікселя;
  • Події — тут можна побачити два блоки, перший являє собою стандартний набір “всіх відвідувачів сайту”, а другий – на основі подій. У першому випадку назви говорять самі за себе. У другому випадку ми можемо зібрати людей, які вчинили ті чи інші події на сайті. Раніше ми налагодили відстеження цих подій. Варто відзначити, що їх тут може і не виявитися, якщо піксель ще не записав жодної події з сайту (тобто потрібно або зробити його самостійно, або просто дочекатися, коли його зроблять хтось із відвідувачів сайту);
  • Утримування — це поле не видно на скріншоті, але воно є 😉 Ця настройка дозволяє вибрати кількість днів, протягом яких в ній будуть зберігатися користувачі, які входять в аудиторію. Після закінчення цього терміну вони видаляються звідти, якщо не виконують другу дію на сайті. В цьому випадку видалені користувачі будуть замінені на нових. Це дозволяє постійно утримувати аудиторію в так званому «свіжому стані». Максимальний термін зберігання для користувачів в аудиторії – 180 днів. Виходити потрібно з того, які бюджети ви збираєтеся витратити на цю аудиторію і, звичайно ж, її розмір. Потрібно розуміти, що чим менше аудиторія, тим швидше вона «вигорить», іншими словами, втомиться від нашої реклами. І відповідно, чим більше бюджети, тим швидше буде відбуватися і вигорання. Це означає, що для таких аудиторій найкращим додатком є або періодичні запуски реклами, або в умовах дуже великого трафіку на сайті, щоб встановити мінімальне утримання, щоб аудиторія оновлювалася якомога частіше. О сподіваюся, я вас не збентежив 🙂

Якщо створити аудиторії Look a Like (Lookalike), то також можна помістити піксель в джерела цієї аудиторії і створити на його основі подібну аудиторію.

Створивши таку аудиторію, ми можемо використовувати її трьома способами:

  1. Використовувати в якості однієї з аудиторій для показу на неї реклами;
  2. Використовувати в якості основи для створення подібних аудиторій (корисно в тих випадках, коли ця аудиторія показала себе добре, але швидко вигоріла і перестала давати результат, тоді можна створити для неї аналогічну);
  3. Використовуйте в якості основи, щоб створити збережену аудиторію і відповідно використовувати більш точковий таргетинг по тим же інтересм або геопозиції:
використовуйте спеціальні аудиторії

Що ж, урок вийшов великим і інформативним. Пробуй, тренуйся і все вийде, ми залишаємося на зв’язку на нових уроках. Не забувайте, що стежити за виходом нових уроків можна в телеграм-каналі

Опублікував(ла) Stanislav Shalabodin
Привіт! Я маркетинг-стратег з комплексним досвідом в digital. Допомагаю бізнесу будувати маркетингові стратегії, надаю консультації і проводжу навчання.

В мене на сайті ви знайдете статті і уроки по маркетингу. Підписуйтеся на мене в телеграм і ютуб, отримуйте ще більше корисного контенту.
Попередній запис
Створення користувацьких і схожих аудиторій для таргета
Наступний запис
Рекламні цілі Facebook