аналіз конкурентів

Аналіз конкурентів: методи і інструменти для аналізу

Аналіз конкурентів є важливою складовою успішної маркетинг стратегії і відповідно зростання бізнесу. У цій статті ми розглянемо ключові кроки ефективного аналізу конкурентів, як його правильно проводити і які інструменти в цьому можуть допомогти.

Ключовими етапами в процесі аналізу конкурентів будуть:

 1. Визначення своїх конкурентів;
 2. Дослідження їх слабких і сильних сторін;
 3. Аналіз їх маркетинг стратегії;
 4. Висновок по точкам росту для нашого бізнесу.

Як визначити своїх конкурентів

Перший крок у проведенні аналізу конкурентів – це визначення, хто саме є вашими конкурентами. Якщо ви вже давно працюєте на своєму ринку, то повині і так доволі добре знати їх. Хоча і тут доволі часто ми не помічаємо новачків ринку, які починають дуже швидко зростати за рахунок іновацій в продукті, чи маркетингу.

У випадку ж, коли ми тільки хочемо зайти на якийсь ринок і необхідно зібрати його гравців, аналіз буде трохи складніше.

В будь якому разі, збір конкурентів можна розділити на два метода:

 • Ручний пошук (безкоштовний);
 • Автоматизований (здебільшого платний).

Відповідно і швидкість таких досліджень буде різною, очевидно, що автоматизований швидше.

Ручний пошук конкурентів

Почнемо з ручного методу. Найбільш простим і очевидним кроком буде проаналізувати пошукову видачу гугла на представників потрібної нам ніші. Уявимо, що нам необхідно продивитись маркетингові агенції Києва, в такому випадку так і пишимо “Маркетинг агенція Київ”. Гугл відповість на ці питання, ми можемо брати і рекламну видачу і органічну, зібрати ці сайти собі у окремий файл, щоб далі проаналізувати їх більш детально.

На першій сторінці зазвичай розміщуються одни з найсильніших гравців ринку, це логічно, бо вони вкладають в маркетинг гроші, щоб показуватись як можна вище у видачі гугла. Я би рекомендував пройтись по першим двум сторінкам видачі і зібрати всіх кого вдасться там знайти.

Наступним кроком можна зайти в гугл карти і по схожій схемі пошукати компанії по нашому запиту.

Це все найбільш очевидні і найдієвіші кроки. Але це також і ручна робота.

Плюси і мінуси
 • plus icon

  Безкоштовно

 • minus icon

  Збір інформації довгий

 • minus icon

  Багато конкурентів можуть залишитись не знайденеми

Інструменти для автоматичного пошуку і аналізу конкурентів

Тепер розглянемо як нам спростити пошук за рахунок інструментів.

Серед них найбільш відомі:

 • Similarweb
 • Serpstat
 • SEMrush
 • Ahrefs

Кожен з них має свої переваги і недоліки, а також безкоштовні версії. Але в безкоштовних версіях ви не зберете повний список конкурентів, максимум 5 топів з ринку, тому тут потрібно все ж таки орієнтуватись на платний функціонал. Я би рекомендував в першу чергу розглядати Similarweb, бо всі інші інструменти значно більше заточені під задачі по SEO, ніж під загальний аналіз маркетингу.

Доречі в мене на ютуб каналі ви можете подивитись який функціонал має платна версія Similarweb. А також я вже розглядав безкоштовну версію Ahrefs і те як вона може бути корисна для роботи з SEO.

У Similarweb є можливість зібрати конкурентів по конкретній ніші, їх там 210 штук. Вам одразу збереться звіт на 100 сайтів конкурентів в цій ніші.

Плюси і мінуси
 • plus icon

  Займає менше часу

 • plus icon

  Отримуєте більше інформації ніж при ручному аналізі

 • minus icon

  Потрібно платити за повний функціонал

 • minus icon

  Потрібно розібратися з інструментом і правильно інтерпретувати дані

Аналіз конкурента: продукт, офер, сервіс, слабкі і сильні сторони

Як тільки ми будемо мати з вами список конкурентів, саме час переходити до їх аналізу. Зновуж таки у нас є два варіанти як тут діяти, або “ручний” аналіз, або “автоматизований + ручний”.

На що дивитись при аналізі:

 1. Основний офер – він повинен вказувати на основну перевагу цього конкурента від інших;
 2. Який набір послуг, або продуктів він надає?
 3. Який рівень сервісу і чи є в ньому якісь особливості?
 4. На який площадках розміщується (які соц. мережі ведуть, чи розміщуються на прайс-агрегаторах, які сайти мають)?
 5. Де рекламується?
 6. Які є недоліки продукту і сервісу – по можливості зібрати відгуки реальних клієнтів.

Що стосується оферів чи УТП ваших конкурентів, тут все доволі просто, зазвичай про це написано на головній сторінці сайту прямо на першому банері, або біля логотипу компанії. Також важливо почитати інформацію “Про нас”, там теж можна знайти як конкурент себе позиціонує.


Друзі, я роблю аналіз ринку і конкурентів за допомогою платних інструментів, з презентацією і висновками. Детальніше ви можете ознайомитись з послугою на окремій сторінці, або зв’язавшись зі мною напряму.

Аналіз ринку і конкурентів
Аналіз ринку і конкурентів – де ви є зараз і як зростати
Ця послуга, одна з найкращих інвестицій для побудови маркетинг стратегії і подальшого зростання бізнесу. 6 причин чому вам це потрібноЗможете побудувати…
від 15 000 грн
Докладніше

Я рекомендую збирати всю цю інформацію в таблицях, так вам буде простіше порівнювати їх всіх між собою.

Далі проаналізуйте набір послуг і продуктів. Чи є в когось особливі продукти? Можливо ви знайдете якісь ідеї конкурентів, які можна перейняти і також конкурувати з ними і по цим продуктам. Якщо ви порівнюєте інтернет-магазини, було б добре також продивитись їх асортимент товару, це довго, але у вас буде розуміння товарної матриці конкурента.

Наступним кроком дивимось на сервіс, взагалі це супер важливий пункт, сервіс важливіше за якість продукту. Клієнт залишається з вами більше через сервіс ніж продукт. Тому спробуйте або знайти клієнтів цього конкурента і взяти в них фідбек по сервісу, або спробуйте самим стати їх клієнтом.

Це все була ручна робота, тепер перейдемо до того, що можна зробити за допомогою інструментів. Я буду казати на прикладі Similarweb, бо їм користуюсь і сам.

Нам залишилось зрозуміти як конкуренти отримують своїх клієнтів. Similarweb дозволяє отримати інформацію по конкуренту:

 • З яких каналів він отримує трафік;
 • Яка кількість трафіку і його динаміка за рік;
 • В яких соц. мережах він присутній і чи отримує з них трафік.

Перший і другий пункти вручну ми не зберемо.

Звевши до купи всі аналізи пройдені вище ми отримаємо порівняння конкурентів між собою. Наступна задача, це знайти їх недоліки і переваги, на основі чого в ідеалі потрібно створити свою унікальну пропозицію / відмінність, посилити рекламні канали в яких ми слабші, доповнити свою продуктову матрицю.

Опублікував(ла) Stanislav Shalabodin
Привіт! Я маркетинг-стратег з комплексним досвідом в digital. Допомагаю бізнесу будувати маркетингові стратегії, надаю консультації і проводжу навчання.

В мене на сайті ви знайдете статті і уроки по маркетингу. Підписуйтеся на мене в телеграм і ютуб, отримуйте ще більше корисного контенту.
Попередній запис
Нові канали трафіку в Google Analytics 4
Наступний запис
Різниця між ChatGPT і Google Bard: 3 ключових відмінності